Szybkozłączka pozwala opróżniać szambo bez wjeżdżania pojazdu asenizacyjnego na teren posesji. Montuje się ją w ogrodzeniu od strony ulicy. Wywóz ścieków jest  nawet możliwy pod nieobecność właścicieli. To bardzo wygodne rozwiązanie!  Podczas usuwania zawartości szamba nie zanieczyszcza się działki i nie towarzyszą temu nieprzyjemne zapachy.

Takie rozwiązanie zdecydowanie polecić można każdemu, zwłaszcza w przypadku, gdy dojazd do zbiornika na szambo może być z jakichś przyczyn utrudniony.

Instalacja do szybkozłącza składa się z trzech zasadniczych elementów. Instalacji wewnątrz zbiornika, rury zbrojonej asenizacyjnej oraz szybko złączki do wmurowania w ogrodzenie:

  • Jeśli zbiornik już użytkujesz możesz taką instalację wykonać na ścianie komina rewizyjnego.
  • Odkop ziemię przy nim na głębokość 30-50 cm, wykop rów pod rurę od zbiornika do ogrodzenia, zachowaj spadek min. 1-3% aby w momencie gdy wóz asenizacyjny przestaje pompować resztki ścieków wpadły z powrotem do zbiornika niż by miały zostać w rurze i zamarznąć w okresie mrozów.
  • W połowie komina rewizyjnego wykonaj otwór na kolano i rurę.
  • Pod wykonanym otworem wywierć otwór pod kołek obejmy, którą przymocuj w taki sposób aby przymocować rurę do ściany, pamiętaj aby otwór wykonać jak najniżej się da wywierć go oczywiście w środku komina rewizyjnego.
  • Rurę PCV zamontuj tak by dotykała dna zbiornika. Docięcie rury pod kątem, umożliwi zasysanie szamba i wyciąganie ścieków do samego końca oraz przyssanie węża do dna.
  • Zwartą zaprawą klejową uszczelnij rurę PCV w otworze.
  • Szybko złączkę zakotwicz w ogrodzeniu lub gruncie oraz połącz z  rurą PCV łącznikiem z rury zbrojonej i zaciśnij się na niej metalową obejmę, która uszczelni połączenie.
  • Jeśli chcemy, by pokrywa szybkozłączki licowała się z powierzchnią podmurówki ogrodzenia, końcówkę rury trzeba wyprowadzić przed podmurówką od strony posesji i prostopadle umieścić ją w podmurówce.
    Przyłącze można wtedy zabezpieczyć drzwiczkami rewizyjnymi.

Jeżeli zbiornik na szambo jest użytkowany nie powinieneś się takiej instalacji montować bez specjalistycznych masek tlenowych. 

Wejście do zbiornika wykorzystywanego na szambo grozi śmiercią!

Warto sprawdzić wydajność pomp w wozach asenizacyjnych firm które odbierają ścieki w okolicy, ponieważ sprawdzą się przy usuwaniu ścieków ze zbiorników znajdujących się nie dalej niż kilka metrów od szybkozłączki.

Źródło grafiki:

https://www.olx.pl/d/oferta/szybkozlaczka-przylacze-szamba-w-ogrodzeniu-110-4-z-dociskiem-stal-n-CID628-IDSs3pv.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0