Woda jest niezbędnym składnikiem pokarmowym. W organizmie człowieka odgrywa bardzo ważne funkcje: bierze udział z rozwoju płodu, sprzyja utracie tkanki tłuszczowej, zapobiega bólom, poprawia stan skóry, wpływa na efekty uczenia się.

Ruchy płodu stają sie wolniejsze jeśli kobieta w ciąży pije nie odpowiednią ilość wody. Odwodnienie organizmu kobiety w ciąży zmniejsza także ilość płynu owodniowego, co z kolei może być przyczyną deformacji płodu. Woda pomaga ciału absorbować istotne składniki odżywcze do komórek i transportować witaminy, minerały i hormony do krwi, docierając przez łożysko i ostatecznie trafiają do dziecka.

Podczas odchudzania może wystąpić znaczny spadek masy ciała spowodowany ubytkiem wody. Jest to wynikiem źle zaplanowanego procesu odchudzania, a efekt w postaci utraty kilogramów jest tylko iluzją. Powinniśmy się skupić na utracie tkanki tłuszczowej, a nie na  samym spadku masy ciała tylko. Odwodniony organizm z trudem spala tkankę tłuszczową. Samo picie wody nie powoduje chudnięcia, natomiast jemu sprzyja.

Mózg człowieka jest zbudowany w większości z wody. Dlatego odwodnienie organizmu prowadzi do bólu głowy. Przy odwodnieniu, tkanki z których zbudowany jest mózg tracą wodę, w wyniku czego kurczą się, co z kolei oddziałuje na receptory bólowe. Picie wody także zapobiega bólom stawów i mięśni, gdyż stają się bardziej elastyczne, zmniejsza się ich napięcie.

Odwodniona skóra:

  • traci jędrność, elastyczność i sprężystość,
  • staje się szorstka i wiotka – takich jak okolice oczu, policzków czy żuchwy, skóra po prostu zaczyna obwisać,
  • zaczyna być szara,
  • ma większą skłonność do przedwczesnego starzenia, bardzo szybko pojawiają się na niej zmarszczki,
  • podatna na uszkodzenia mechaniczne, infekcje i alergie,
  • szczypie, piecze i łatwo się czerwieni,
  • ma większą skłonność do powstawania pajączków i przebarwień.

Mózg funkcjonuje w oparciu o złożoną formułę elektrolitów i to od właściwego nawodnienia zależy, czy elektrolity działają poprawnie. Nasz mózg traci skuteczność i mamy problemy z koncentracją oraz wykonywaniem zadań, kiedy ciało nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody. Badania wykazują, że odpowiednie nawodnienie poprawia efektywność mózgu o 14%!

Jak widzisz woda ma ogromy wpływ na funkcjonowanie człowieka. Warto jest zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości wody przez cały dzień. Jeżeli przydał Ci się nasz artykuł pozostaw komentarz z własnymi postrzeżeniami.

Źródło:

http://www.bemam.pl/
http://www.odchudzanie-skorczewski.pl/
https://www.nurofen.pl/
https://ecowater.pl/blog/